II EDYCJA MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU „TOP MECHANIK OPERATOR OBRÓBKI SKRAWANIEM”

11 kwietnia 2017 r. odbył się finał drugiej edycji konkursu „TOP MECHANIK OPERATOR OBRÓBKI SKRAWANIEM” zorganizowany przez Fundację ALAE-Skrzydła Rozwoju ze Świebodzic. Udział wzięli uczniowie technikum (technik mechanik) i zasadniczej szkoły zawodowej (operator obrabiarek skrawających). Konkurs był zorganizowany oddzielnie dla każdego typu szkół: technikum (klasa I – poziom T1; klasy II-IV – poziom T2) i zasadniczej szkoły zawodowej (klasa I – poziom Z1, klasy II-III – poziom Z2). W konkursie wzięło udział 34 uczniów ze szkół z Wałbrzycha, Świdnicy, Świebodzic, Bielawy, Ząbkowic Śl., Dzierżoniowa i Kamiennej Góry. Szkoły w pierwszym etapie konkursu wyłoniły 2-osobowe drużyny, które wykonywały podczas Finału jedno zadanie mające charakter praktyczny.

4 komisje konkursowe złożone z przedstawicieli firm AUTOCAM, DAICEL, FAURECIA, RONAL, SEGEPO-REFA, TH-TECH, TAZU PARTS

oraz nauczyciele, oceniły i wyłoniły zwycięskie drużyny:

T1 – klasa I technik mechanik:

I miejsce Adrian Dołowicz i Michał i Norbert Pawłowski z Zespołu Szkół w Ząbkowicach Śl.

II miejsce Dawid Socha i Oskar Dużyk z Zespołu Szkół w Dzierżoniowie

III miejsce Jakub Ratajczak i Mateusz Krzesiński z Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego
w Bielawie

T2 – klasy II-IV technik mechanik:

I miejsce Daniel Rąpała i Damian Studziński z Zespołu Szkół w Zabkowicach Śl.

II miejsce Tomasz Kopeć i Damian Ziątek z Zespołu Szkół nr 5 w Wałbrzychu

III miejsce Jacek Borczyk i Krzysztof Boczula z Zespołu Szkół w Dzierżoniowie.

Z1 – klas I operator obrabiarek skrawających:

I miejsce Adam Mróz i Adrian Guła z Zespołu Szkół nr 5 w Wałbrzychu

II miejsce Denis Kurek i Patryk Szczerba z Zespołu Szkół w Świebodzicach

III miejsce Paweł Felich i Marceli Wilczyński z Zespołu Szkół Mechanicznych ze Świdnicy

Z2 – klasy II-III operator obrabiarek skrawających:

I miejsce Łukasz Ferens i Patryk Minnicki z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących
w Kamiennej Górze

II miejsce Maciej Zoń i Dominik Piksa z Zespołu Szkół nr 5 wWałbrzychu

III miejsce Mateusz Karniłowicz i Adrian Rudzki z Zespołu Szkół Mechanicznych w Świdnicy

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wysiłek i zaangażowanie, a laureatom gratulujemy!

Celem konkursu było podniesienie poziomu umiejętności zawodowych uczniów kształcących się w zawodzie technik mechanik oraz wzrost zainteresowania uczniów pracą w tym zawodzie. Celem długoterminowym tej inicjatywy jest podnoszenie atrakcyjności i jakości kształcenia zawodowego w zakresie obróbki skrawaniem. Była to druga edycja konkurs organizowanego przez Fundację Alae, w której uczestnicy mieli okazję zmierzyć się w praktyce z rzeczywistymi wymaganiami przemysłu, co być może nie było zadaniem łatwym, ale na pewno było prawdziwym wyzwaniem zawodowym.

Podsumowanie konkursu i uroczyste wręczenie nagród będzie miało miejsce podczas Gali, która odbędzie się 19 kwietnia 2017 r. o godz. 10.00 w siedzibie Fundacji Alae przy ul. Wałbrzyskiej 38 w Świebodzicach. Uroczystość wręczenia nagród będzie podniosłym wydarzeniem dla nagrodzonych uczniów, ich rodziców i nauczycieli, będzie też dla uczestników konkursu motywacją do dalszego rozwoju swoich uzdolnień.