Seminarium „NOWOCZESNE TECHNIKI POMIAROWE”

Kolejny miesiąc, kolejne seminarium techniczne dla uczniów szkół zawodowych i technicznych.  18 listopada w Zespole Szkół Mechanicznych w Świdnicy odbyło się seminarium techniczne tym razem dotyczące nowoczesnych metod pomiarowych. Pan Tomasz Szymański z firmy Mitutoyo, zaprezentował zagadnienia współrzędnościowej techniki pomiarowej, w szczególności: obecnych metody programowania maszyn współrzędnościowych oraz sposobów programowania maszyn współrzędnościowych w przyszłości. W drugiej części seminarium mołodzież miałą okazję zapoznać się z metodami pomiaru chropowatości powierzchni jak:
a) Pomiar chropowatości metodą odniesieniową
b) Pomiar chropowatości metodą bezodniesieniową
c) Normy wykorzystywane do pomiarów chropowatości
Pomimo nowatorskich treści, prowadzący odniósł się również do tradycyjnych, uniwersalnych elementów jak rysunek techniczny, symbole, oznaczenia, a uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę w tej dziedzinie.
W przerwie wszyscy uczestnicy seminarium zostali poczęstowani obiadem.
Na zakończenie seminarium tradycyjnie wylosowano upominki dla uczestników, ufundowane przez Fundacje Alae oraz firmę Mitutoyo a wśród podarunków znalazły się przedmioty związane z tematyką seminarium czyli suwmiarka i mikrometr.
W seminarium wzięli udział uczniowie szkół zawodowych oraz technikum z Dzierżoniowa, Wałbrzycha, Świdnicy, Świebodzic i Ząbkowic Śląskich.
Serdeczne podziękowania dla Dyrekcji ZSM w Świdnicy za pomoc w organizacji seminarium,  a szczególne podziękowania dla firmy Mitutoyo za ciekawą, interaktywną prezentację nowoczesnym metod pomiarowych.